Specyfika spraw rozwodowych

W dzisiejszych czasach małżeństwo nie jest już tak trwałą wartością, jak jeszcze parę lat temu. Rozwody stały się bardzo powszechne, a dla wielu osób rozstanie z partnerem wiąże się z koniecznością walki o konkretne korzyści finansowe. Takie postępowanie zawsze negatywnie odbija się na całej rodzinie, a szczególnie cierpią na nim dzieci. Warto zatem zrezygnować z ciągłych kłótni z przyszłym ex-małżonkiem i zdecydować się na rozwód na ściśle określonych warunkach.

Niestety, były partner nie zawsze jest skłonny do ugody, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą alimenty. W takim przypadku należy zdecydować się na pomoc prawnika, który będzie bronił naszych interesów przed wymiarem sprawiedliwości. W przypadku spraw rozwodowych dość istotną kwestią jest przeprowadzenie dokładnego podziału majątku. Podział dotyczy przede wszystkim dóbr, jakie zostały wypracowane przez okres małżeństwa. Zazwyczaj obowiązuje podzielenie korzyści na połowę, jednakże nie zawsze jest to satysfakcjonujące dla obu stron. Jeśli ktoś uważa, że należy mu się większa część majątku, powinien walczyć o swoje prawa. Oczywiście czasami poczucie krzywdy jest czysto subiektywne, podczas gdy w rezultacie nie ma podstaw prawnych do ubiegania się o konkretne korzyści. W takiej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który dokona dokładnej analizy naszej sytuacji. Dzięki niemu dowiemy się, czy rzeczywiście mamy szansę na zdobycie większej części majątku i jakie kroki musimy podjąć, aby zrealizować swój cel.

Najważniejsze decyzje związane z rozwodem

nkr

Rozwody zazwyczaj wiążą się z koniecznością osądzenia konkretnych alimentów. Najczęściej ojciec musi płacić je na swoje dzieci, które pozostają pod opieką matki. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak oczywista, a w niektórych przypadkach to właśnie matka musi zapewnić swoim pociechom odpowiednie zaplecze finansowe. Alimenty zawsze są związane z koniecznością udowodnienia, który z partnerów odpowiada za rozpad związku małżeńskiego. Jeśli w grę wchodzi zdrada jednego z małżonków, zazwyczaj jest on obarczony pełną winą. Rozwód z orzeczeniem o winie jest wyjątkowo niekorzystny dla jednej ze stron i nierzadko wiąże się z koniecznością wypłacania alimentów także dla ex-małżonka. Tego typu sytuacje są coraz powszechniejsze w polskich sądach. Jeśli ktoś przygotowuje się do rozwodu, koniecznie powinien być przygotowany na każdą ewentualność. Warto zapoznać się z przykładowymi sprawami rozwodowymi, na przykład za pośrednictwem sieci. Dzięki temu nawet bez znajomości prawa możemy sprawdzić, czy w naszym przypadku sprawa może zakończyć się pomyślnie. Sprawy rozwodowe często są bardzo skomplikowane w rozstrzygnięciu, dlatego są przeciągane w czasie. Nierzadko ex-małżonkowie muszą regularnie widywać się na sali rozpraw, szczególnie jeśli nie potrafią dojść do porozumienia. Czasami rozprawa rozwodowa sprowadza się do walki pomiędzy adwokatami obu stron. Szczególnie istotną kwestią są oczywiście alimenty, których wysokość jest ustalana na bazie wielu czynników i zależy od aktualnego postanowienia sądu.

spacer